Najlepsza koszula ślubna – wszystko co musisz wiedzieć!

Piękna najlepsza koszula ślubna

Jakiś czas temu piałem o klasycznych butach na ślub, być może niektórzy z Was zakupili już swój wymarzony model. Natomiast dziś postanowiłem omówić temat koszuli na ten wyjątkowy dzień. Męska koszula ślubna to coś wyjątkowego, coś, co wprowadza i nadaje Twojemu strojowi kontrastu, który sprawia, że cały garnitur prezentuje się bardzo ładnie, a przede wszystkim elegancko. A o to przecież nam chodzi.

Być może dotychczas wydawało Ci się, że zakup koszuli to banalna sprawa. Wbrew pozorom również tutaj pojawiają się pewne pułapki. Najczęstsze z nich to: złe dopasowanie, za długie rękawy, nieodpowiedni kołnierzyk lub niepotrzebne urozmaicenia np. wykończenie szwami w innym kolorze. Oprócz tego niedopuszczalna jest również koszula z krótkim rękawem, takiej mówimy kategorycznie nie. Poniżej omówię szczegółowo wszystkie elementy, niezbędne do wybrania perfekcyjnej koszuli ślubnej.

 

Jaką koszulę założyć na ślub?

Istnieje wiele rodzajów koszul, a ich wybór zależy od stroju noszonego przez pana młodego. Jednak chcąc napisać użyteczny i praktyczny artykuł, postanowiłem wziąć na lupę najbardziej uniwersalną koszulę ślubną, czyli z wykładanym kołnierzem typu kent (na zdjęciu po lewej) lub cutaway nazywanym również włoskim (po prawej). Będzie pasować zarówno do garnituru, żakietu, jak i smokingu.

Kołnierzyk cutaway vs kent

Dobrej jakości koszula musi być wykonana ze 100% bawełny, nie może mieć kieszeni na piersiach, ponieważ obniżyłyby jej formalność. Co więcej, jeśli w tym wyjątkowym dniu chciałbyś założyć muszkę, musisz wybrać koszule z zakrytą plisą (zakrytymi guzikami). Będzie właściwsza oraz jeszcze bardziej nada eleganckiego wyglądu. Natomiast jeśli wybierzesz krawat, możesz mieć zarówno koszule z zakrytą, jak i odkrytą plisą. A to dlatego, że krawat i tak zakryje linię guzików. Gdybyś jeszcze nie wiedział, co ozdobi Twą szyję, bezpieczniej i być może nawet praktyczniej, jeśli zdecydujesz się na ślubną koszulę z zakrytą plisą. Będzie odpowiednia zarówno do krawata, jak i muszki.

 

Dopasowanie koszuli ślubnej!

Nie bez powodu analizę koszuli zaczynam właśnie od tego. W modzie męskiej jak mantrę powtarza się stwierdzenie: „dopasowanie przede wszystkim”. Wynika to z faktu, iż nawet najlepsze, najładniejsze ubrania znanych marek będą wyglądać nieelegancko i nieestetycznie, jeśli będą zbyt duże lub za małe. To samo tyczy się męskiej koszuli ślubnej. W tym dniu powinieneś wyglądać wyjątkowo, schludnie i klasycznie, tym samym nie możesz sobie pozwolić na takie niedociągnięcia.

Dobrze dopasowana odzież to podstawa. Zatem koszula ślubna też taka musi być, powinna dawać swobodę ruchów i komfort noszenia. Musi układać się stosunkowo ściśle na ciele. Bez żadnych fałd i niepotrzebnych nadmiarów materiału. Tkanina przy guzikach nie może się rozchodzić. Powinna natomiast tworzyć prostą, płaską linii. Pomocna może okazać się dla Ciebie informacja mówiąca, że koszula, począwszy od klatki piersiowej po talię, powinna mieć w obwodzie około 10 cm więcej niż obwód Twojego ciała. Ta wskazówka będzie szczególnie cenna, jeśli zdecydujesz się na uszycie ślubnej koszuli u krawca. Odpowiednio dopasowana koszula ślubna pełni jeszcze jedną bardzo istotną funkcję – podkreśla harmonijna męską sylwetkę.

Oprócz tego bardzo ważną kwestią jest odpowiednia długość rękawa oraz obwód mankietu. To właśnie od tych dwóch czynników zależy, jak układa się koszula. Dobrze dopasowany rękaw poznasz po tym, że mankiet pozostanie niewzruszony pod rękawem marynarki, niezależnie od ruchów ręką. Mankiet koszuli ślubnej w rozluźnionej, swobodnej pozycji stojącej powinien sięgać nasady nadgarstka. Pozwoli to wyeksponować około 1-1,5 cm białego materiału spod marynarki, tworząc elegancki wygląd.

Dopasowanie koszuli ślubnej

 

Tkanina

Cena koszuli ślubnej w dużej mierze zależy od tkaniny użytej do jej wykonania. Bez wątpienia jednak warto postawić na te wysokogatunkowe. Syntetyczne nie tylko wyglądają mniej estetycznie, ale również nie pozwalają skórze odpowiednio oddychać, co po prostu sprawia dyskomfort.

O jakości koszuli decyduje głównie grubość włókien tkaniny, z której została uszyta. Koszule wysokiej jakości wykonuje się zwykle z tkanin typu 2-ply, co oznacza, że tkanina taka została wykonana z nici skręconych z dwóch włókien. Koszule uszyte z tkaniny 2-ply gwarantują niezwykłą miękkość, elegancki wygląd, a ponadto są bardziej odporne na gniecenie.

 

Kolor 

Koszula ślubna może być tylko i wyłącznie biała. Próby eksperymentowania lub jakiejkolwiek ekstrawagancji nie są wskazane, nie przyniosą dobrego rezultatu. Zawsze nieśmiertelna, niezastąpiona i elegancka, pasująca praktycznie do wszystkiego biała koszula ślubna będzie najlepszym wyborem i jedynym właściwym o najwyższym stopniu elegancji. W przypadku gdy suknia panny młodej ma inny kolor niż biel, panowie czasami dają się namówić na koszulę dopasowaną do jej koloru. To błąd. Kolor ecru w zestawieniu ze śnieżnobiałą kreacją panny młodej to również niezbyt rozsądny pomysł. Koszula ślubna w tym kolorze nie wygląda efektownie.

Biała koszula ślubna z granatowym garniturem

 

Kołnierzyk

Jak wspomniałem we wstępie, najlepszym wyborem będzie wykładany kołnierzyk z odpowiednio dużymi wyłogami typu kent lub cutaway (włoski), tak aby tworzył jedną linię z klapami marynarki. Poniższe zdjęcie świetnie ukazuje źle leżący, za mały kołnierz po lewej i idealnie dopasowany po prawej. Poza tym bez znaczenia jest kąt rozchylenia wyłogów i zależy on jedynie od preferencji pana młodego. Inne kołnierzyki typu buton down (zapinane guzikami), pin collar (z plisą) i tab collar (z paskiem ściągającym wyłogi na zatrzask) będą niewłaściwe na tę uroczystość. Ich formalność jest bowiem znacznie niższa w stosunku do zwykłego, wykładanego kołnierza. Oprócz tego wyjaśnię jedną nieprawidłowość, która czasami przewija się czy to w sklepach, czy wśród osób nie do końca znających się na rzeczy. Mianowicie, jeśli chcesz założyć muszkę, koszula wówczas wcale nie musi mieć łamanego kołnierzyka. Jak najbardziej odpowiedni i elegancki będzie klasyczny kołnierz z wykładanymi wyłogami.

Ponadto musisz wiedzieć, że gdy masz zapięty kołnierz, powinieneś bez trudu wsunąć palec między nim a szyją. Za luźny będzie zbytnio odstawał od szyi, tworząc nieestetyczny wygląd.

Koszula ślubna - rozmiar kołnierzyków

 

Mankiety

Koszula ślubna tak naprawdę nie różni się niczym szczególnym od pozostałych. Jednak w tym przypadku chcemy, aby była jak najbardziej elegancka. Dlatego omówię również kwestię mankietów na spinki, ponieważ takowe są najbardziej formalne. W zasadzie rozróżnia się ich kilka rodzajów: okrągłe, ścięte oraz prostokątne. Najbardziej formalne, a zatem najwłaściwsze do koszuli ślubnej będą mankiety zakończone kątem prostym. Dodam też, że jeśli już masz koszulę z innym zakończeniem mankietu lub takową chcesz kupić, nie będzie to kardynalnym błędem. Poruszam jednak takie kwestie, ponieważ są osoby, które cenią takie małe „smaczki”.

Różne rodzaje mankietów koszul ślubnych

Podsumowanie

Twój ślub to wyjątkowy dzień, w którym kluczową rolę powinna odgrywać klasyczna elegancja. Daje ona gwarancję dobrego i ponadczasowego stylu. Nie ma nic gorszego, jak wybór czegoś „modnego”, co jest chwilowym trendem. Niezwykle łatwo jest „przedobrzyć” i przekroczyć granicę dobrego smaku. Dlatego w przypadku koszuli ślubnej najlepiej postawić na proste rozwiązania, zarówno jeżeli chodzi o krój, kolor, jak i tkaninę. Zalecam więc unikanie zbędnej ekstrawagancji. Klasyczna biała koszula na spinki z wykładanym kołnierzykiem będzie najlepszym rozwiązaniem.

Na koniec podam kilka linków stron, gdzie możesz kupić dobre koszule: Charles Tyrwhitt, ShopMiller, Osovski, Zack Roman. Zdaje sobie sprawę, że znajdziesz koszule tańsze niż dostępne w tych sklepach, musisz się jednak liczyć z ich niższą jakością, o której w głównej mierze decyduje tkanina. A dla niewprawionej osoby poszukującej koszuli w sieciowych sklepach, będzie to trudne do weryfikacji.

One Reply to “Najlepsza koszula ślubna – wszystko co musisz wiedzieć!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *