Metody szycia butów – najlepsze konstrukcje!

Metody szycia butów - ręczne szycie

Zastosowanie określonej metody szycia butów w znacznym stopniu decyduje o cenie oraz trwałości obuwia. Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się, jaka jest różnica i dlaczego jedne buty kosztują 200 a inne nawet 1000 zł. Podczas gdy jakość użytych materiałów, marka oraz miejsce produkcji mają istotny wpływ na kształtowanie ceny, to jednak elementem, który najbardziej na nią wpływa, jest metoda produkcji. Przez metodę produkcji mam na myśli sposób przymocowania cholewki do podeszwy buta.

Żadna inna część garderoby, nie zużywa się tak, jak buty. Dzieje się tak, ponieważ zbierają pot, mają kontakt z wodą, a czasami może i nawet wylewa się na nie piwo w barze. Ponadto zawsze mają kontakt z różnego rodzaju podłożem, betonem, piaskiem czy żwirem. Codziennie zbierają zabrudzenia, kurz i drobne kamyki. Bez względu na to, prawdopodobnie większość z nas nie zadaje sobie dość trudu, aby takie buty odpowiednio pielęgnować. A szkoda, bo znacznie mogłoby to przedłużyć ich żywotność.

Metody szycia butów są jednym z najbardziej znaczących czynników decydujących o cenie i trwałości obuwia.

Kupowanie dobrze skonstruowanych, klasycznych butów jest ważne z dwóch głównych powodów:

  1. Praktycznie zawsze są wygodniejsze, a dobra konstrukcja sprawia, że szewc będzie mógł je naprawić.
  2. Obuwie takie powstaje zwykle na drewnianej formie tzw. kopycie, na którym kształtowany jest but. Gwarantuje to niezwykle ładną i elegancką sylwetkę butów.

 

Jako że to poradnik szybko wyjaśnię znaczenie terminologii używanej w konstrukcji butów:

Cholewka (upper) – skórzana część buta przymocowana do podeszwy.

Wkładka (insole) – wewnętrzna część buta, która ma bezpośredni kontakt ze stopą.

Podeszwa (outsole) – dolna część buta, która ma bezpośredni kontakt z podłożem.

Rama/pas (Welt) – pasek ze skóry, który biegnie wzdłuż obwodu podeszwy, między podeszwą a wkładką.

 

Metody Szycia Butów – Konstrukcje

GOODYEAR WELTED

Metody szycia butów - konstrukcja Goodyear Welted

Metodę szycia butów Goodyear Welted, zwaną po polsku szyciem pasowym lub ramowym, powszechnie uznaje się za najlepszą pod względem trwałości metodę mocowania podeszwy do cholewki buta. Jak każda, ma również swoje zalety i wady, ale jest to konstrukcja, o której warto wiedzieć trochę więcej, by podejmować świadome decyzje przy wyborze obuwia.

Konstrukcję Goodyear Welted w 1869 roku opracował Charles Goodyear JR, syn wynalazcy wulkanizowanej gumy, stąd właśnie nazwa.

W czym tkwi sekret szycia ramowego i dlaczego cieszy się takim uznaniem?

Zalety: Niewątpliwą zaletą tej metody jest połączenie cholewki z ramą za pomocą jednego szwa, podczas gdy podeszwa przymocowana do ramy jest za pomocą innego, oddzielnego szycia. Umożliwia to łatwą i szybką naprawę lub wymianę zużytej bądź uszkodzonej podeszwy, bez jakiejkolwiek szkody czy naruszenia cholewki. Wykorzystanie w tym procesie dwóch rodzajów szwów oraz pasa (welt) tworzy trwałą i solidną konstrukcję buta.

Wady: Z uwagi na dodatkowe wypełnienie oraz charakterystyczny pas, buty tej konstrukcji są dość sztywne. Wymagają dłuższego rozchodzenia i przyzwyczajenia stopy do sztywności konstrukcji. Zwykle są też droższe od obuwia innej konstrukcji.

Technikę Goodyear Welted stosują najbardziej znane marki obuwnicze jak Loake, Grenson, Barker, Berwick, Gordon&Bros, a z polskich producentów Nord i Królewski Herb.

Ciekawostką może być, że dzięki swoim zaletom szycie butów metodą Goodyear Welted znalazło zastosowanie w wojsku, a zwłaszcza tam, gdzie jednostki narażone są na ekstremalne warunki. W wysokich, pustynnych temperaturach klej najzwyczajniej w świecie aktywizuje się, po czym następuje odklejenie. Pokazuje to, jak solidne i trwałe muszą być obuwie wykonane tą metodą.

 

BLAKE

Metody szycia butów - konstrukcja Blake

Maszyna do szycia butów metodą Blake została wynaleziona w 1856 roku przez Lymana Reeda Blake’a, który sprzedał później patent Gordonowi McKay’owi, stąd alternatywna nazwa. Konstrukcję Blake uważa się za kolejne „dziecko rewolucji przemysłowej”. Metoda często określana również jako Blake Stitch, mniej pracochłonna niż Goodyear Welted.

Szycie butów metodą Blake jest stosunkowo prostą, a przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzymałą konstrukcją. Cholewkę owija się wokół wkładki, a następnie te dwie części zszywa się z podeszwą. Pojedynczy szew łączy wszystko, bez warstw pośrednich oraz innych szwów.

Zalety: Buty konstrukcji Blake są znacznie tańsze niż Goodyear Welted. Charakteryzują się większą elastycznością oraz mniejszą wagą. Niewątpliwą zaletą tej metody szycia butów (z uwagi na brak ramy) jest możliwość wykonania bardziej smukłego, eleganckiego obuwia.

Wady: Jednak jak wszystko konstrukcja Blake ma również swoje wady. W przypadku tego typu konstrukcji wymiana podeszwy u zwykłego szewca nie będzie możliwa (wymagana jest specjalna maszyna). Oprócz tego buty szyte metodą Blake są bardziej podatne na wilgoć.

 

BLAKE RAPID

Metody szycia butów - konstrukcja Blake Rapid

Blake Rapid to technika szycia butów łącząca metody Blake i Goodyear Welted. Polega na mocowaniu podeszwy do cholewki szwem Blake tak jak poprzednio. Dopiero później do podeszwy środkowej szwem Rapid przyszywana jest podeszwa.

Zalety: Dodatkowa podeszwa obejmująca dolną część buta czyni ją bardziej wodoodporną, wytrzymała i naprawialną. Ponadto konstrukcja Blake Rapid jest również tańsza od Goodyear Welted.

Wady: Minusem tej techniki jest to, że zwiększa grubość obuwia, które są mniej elastyczne niż Blake oraz nie tak dobrze skonstruowane, jak Goodyear Welted.

Szycie butów metodami Blake i Blake Rapid jest szczególnie popularne we Włoszech. Polski sklep internetowy Partenope oferuje takie obuwie.

 

BOLOGNA

Metody szycia butów - konstrukcja Bologna

Zarówno Bologna, jak i wcześniej przedstawiona konstrukcja Blake to metody szycia butów charakterystyczne dla typowo włoskiej techniki obuwniczej. Umożliwiają produkcję bardzo eleganckich, smukłych i wyrafinowanych butów o wysokim poziomie komfortu.

Konstrukcja polega na zwinięciu cholewki i podszewki buta w tzw. skarpetkę, którą później zszywa się z podeszwą. Szew łączący znajduje się na samym brzegu buta – tam, gdzie stopa go nie wyczuje. Ponadto nadaje on podeszwie zakrzywiony kształt charakterystyczny dla butów szytych tą metodą.

Zalety: Niewątpliwą zaletą butów tej konstrukcji jest łatwość wykonania oraz komfort noszenia. Cechują się dużą elastycznością, są prawdopodobnie najbardziej wygodnymi butami.

Wady: Ze względu na swoją lekkość są dość delikatne, nie będą również wdzięczne za noszenie w deszczu.

 

METODA NORWESKA (STORM WELT)

Metody szycia butów - konstrukcja Norweska

Metoda konstrukcji butów znana również jako Storm Welt lub Waterproof Welt. Najczęściej używana do produkcji butów narciarskich oraz tzw. śniegowców, które muszą być maksymalnie wodoodporne.

Zarówno konstrukcja Norweska, jak i Goodyear Welted to metody szycia butów najbardziej do siebie podobne. Jeśli uważnie przyjrzysz się grafice, dostrzeżesz podobieństwo. W przeciwieństwie do szwa Goodyear szew norweski jest całkowicie zewnętrzny. Natomiast szwy łączące cholewkę, ramę oraz wkładkę biegną po zewnętrznej części buta. Zapobiega to przedostaniu się wody do buta pomiędzy cholewką a ramą.

Zalety: Niezwykle wodoodporna konstrukcja idealnie sprawdzi się w trudnych, deszczowych oraz śnieżnych warunki.

Wady: Mało praktyczne w codziennym użytkowaniu, nie zbyt zgrabne, stosunkowo trudno dostępne.

 

Goodyear Welted czy Blake?

Która z tych metod jest lepsza? Prosta, ale nie do końca dokładna i obiektywna odpowiedź to: „Goodyear Welted ”. Pod wieloma względami ma to sens. Jest to konstrukcja bardziej wytrzymała, która pozwala na znacznie dłuższe użytkowanie butów niż technika Blake. Oczywiście, buty tej konstrukcji są droższe, ale wartość dodana przeważa nad dodatkowymi kosztami.

Mimo to nieszczere i nieprawdziwe byłoby stwierdzenie, że jeden sposób konstrukcji jest lepszy od innego dla każdego rodzaju obuwia. Modne lekkie włoskie buty zupełnie stracą swoją charakterystykę, smukłość i elegancję wykonane metodą Goodyear Welted. Zgrabne mokasyny nie muszą mieć podwójnej podeszwy, którą posiada większość butów Goodyear Welted.

Mogę śmiało powiedzieć, że warto mieć kilka par butów (takich koni roboczych) wykonanych metodą Goodyear Welted. Klasyczne czarne oxfordy, brązowe brogsy czy zimowe derby będą służyły długie lata. A jeśli chodzi o lekkie buty, które zwykle wymagają nieco więcej elastyczności, możesz postawić na konstrukcję Blake, bez jakiegokolwiek poczucia gorszości.

 

Jakie konstrukcje będą dla mnie najlepsze?

Wszystkie metody szycia butów mają zarówno swoje plusy, jak i minusy, tak więc odpowiedź zależy od Twoich sartorialowych potrzeb oraz budżetu.

Jeśli nosisz eleganckie buty pięć dni w tygodniu, będziesz chciał, aby większość Twoich butów była wykonana technologią Goodyear Welted. Trwałość oraz solidność tej konstrukcji znakomicie się sprawdzi w różnych warunkach pogodowych. Oprócz tego po kilku zabiegach renowacji podeszwy dostrzeżesz, że zakup, choć kosztowny to w dłuższej perspektywie jest opłacalny.

Bez względu na to, co wybierzesz, kupuj buty, które przede wszystkim spełnią Twoje potrzeby oraz będą Ci się podobać niezależnie od metody konstrukcji. Z czasem sam zobaczysz, co będzie dla Ciebie najlepsze. Nikt z nas nie jest identyczny i w tym aspekcie jest podobnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *