Jak znaleźć i zmienić swój styl ubierania?

Który styl ubierania podoba się Tobie?

JAK ZNALEŹĆ I ZMIENIĆ SWÓJ STYL UBIERANIA?

To jak wyglądamy oraz jak się czujemy jest ze sobą ściśle powiązane i nie ważne jak bardzo chcielibyśmy zignorować tę regułę i tak będzie ona prawdziwa. Odnalezienie własnego stylu ubierania pozytywnie wpływa na postrzeganie naszej osoby zarówno przez nas jak i krąg ludzi, którym się otaczamy. Odpowiednie dobranie stylu dodaje pewności siebie. Aczkolwiek nie powinniśmy upatrywać jej wyłącznie w ubraniach, a raczej w naszych indywidualnych cechach oraz wyjątkowej osobowości. Warto jednak pamiętać, że nasz wygląd w dużej mierze wpływa na naszą samoocenę.

Znalezienie i określenie, jaki styl ubierania do nas pasuje, czasami może okazać się nie lada wyzwaniem. Tym bardziej jeśli wpatrujemy się w szafę pełną ubrań i potrzebujemy czegoś, w czym wyglądalibyśmy schludnie, i wówczas pojawia się problem. Bez względu na to, co przynosi nam życie, jakie zmiany w nim zachodzą, ważne jest, abyśmy potrafili przyjąć styl ubierania, który jest nam najbliższy, taki w którym po prostu czujemy się dobrze.

Dlaczego jest to tak ważne?

Styl ubierania to jeden z głównych elementów męskiego wizerunku, jego komunikat oraz koncepcja. Charakteryzuje nas i mówi społeczeństwu nie tylko to co mamy na sobie, ale także co kryje się w naszym wnętrzu. Warto o tym wiedzieć, ponieważ to styl ubierania w dużej mierze decyduje o tym, jak postrzegają oraz co myślą o nas inni. Modny, prosty, a może klasyczny styl ubierania, jakkolwiek go nazwiemy powinien budować naszą pewność siebie. Umiejętność odnalezienia piękna w tym, co mamy na sobie to wyjątkowa sprawa, dlatego w drodze budowania osobistego wizerunku warto o tym pamiętać. W rezultacie odpowiednio wyposażona szafa odgrywa ogromne znaczenie w tym aspekcie.

Wzorce i inspiracje

Zmiana stylu ubierania wcale nie musi być taka trudna. Szybki dostęp do Internetu daje nam ogromne pole możliwości. Tak czy inaczej w drodze odnajdywania i kształtowania własnego stylu ubierania pomocne mogą okazać się odpowiednie wzorce. Inspiracji możemy szukać na wiele sposobów. Możemy zapisać nazwy swoich ulubionych ikon stylu, zrobić research na Instagramie, Pintereście czy Facebooku. Wszystko, co nam się spodoba powinniśmy zapisać na dysku w specjalnie utworzonym do tego celu katalogu.

Mając bazę stylizacji, które nam się podobają, łatwiej nam będzie dokonywać późniejszych decyzji zakupowych. W konsekwencji prościej nam będzie zachować spójność w budowaniu własnego stylu ubierania. Możemy również stworzyć listę celebrytów, aktorów lub bloggerów, których wizerunek najbardziej z nami rezonuje. Pamiętajmy o zapisywaniu wspólnych cech, elementów, kolorów, które się nam się podobają. Najczęściej zapisywane i powtarzane cechy to te, z którymi najbardziej się utożsamiamy i czujemy się w nich najlepiej.

Styl ubierania blogera Imgalla

Definicja sowjego stylu ubierania

Nie istnieje jeden właściwy stylu ubierania. Wszystko zależy od naszej osobowości, okazji na którą przygotowujemy strój oraz wielu innych czynników. Moda męska to bardzo szeroka dziedzina, ale nie niech to nie będzie powodem naszym zmartwień. Mnogość różnych stylów ubierania (klasyczny, nowoczesny, młodzieżowy, miejski itp.) sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Styl taki, który będzie odzwierciedlał kim jesteśmy oraz jakie mamy upodobania. Styl taki, w którym po prostu będziemy czuć się dobrze. 

Jeśli zadanie z pierwszego punktu mamy za sobą, coraz bardziej zbliżamy się do określenia własnego stylu ubierania. Najważniejsze jest, by nas wyrażał oraz był dopasowany do trybu życia, rodzaju pracy, sposobu spędzania wolnego czasu i innych aktywności, które nam towarzyszą. Warto również dokonać podziału na trzy różne style ubioru: codzienny, półelegancki i elegancki. Postarajmy się określić, który z nich najbardziej do nas pasuje, ponieważ wtedy praca nad jego odpowiednim kształtowaniem okaże się o wiele skuteczniejsza. Pamiętajmy, że wszystko sprowadza się do dobrego samopoczucia – styl ubierania powinien odzwierciedlać nasze życie, naszą indywidualność i osobowość.

Jaki styl ubierania podoba się Tobie?

Porządkowanie garderoby

Aby znaleźć i określić jaki styl ubierania najlepiej do nas pasuje, dokładnie przyjrzyjmy się swojej szafie, a precyzyjniej mówiąc – jej zawartości. Jak zaleca autor książki „Minimalizm” Leo Babauta, wyrzućmy, sprzedajmy lub oddajmy na słuszny cel wszystkie ubrania, których nie używaliśmy przez ostatnie 6 miesięcy. Skoro nie zakładaliśmy ich przez tyle czasu, najprawdopodobniej nie czujemy się w nich zbyt dobrze, w przeciwnym wypadku byłoby inaczej. Wyjątkiem mogą być tutaj sezonowe części garderoby, takie jak płaszcze, rękawiczki czy buty na narty. Ponadto, sprzedając niepotrzebne ubrania, pieniądze możemy przeznaczyć na kupno nowych dobrej jakości ubrań.

Solidne oczyszczenie szafy przygotuje nas do budowy nowej bazy ubrań. Może się wręcz okazać, że będziemy zaskoczeni faktem, jak łatwo się ubrać, gdy mamy tylko najpotrzebniejsze rzeczy, bez zbędnego bałaganu.

Odpowiedni rozmiar

Zasady dobrego stylu ubierania się to nie tylko właściwie dobrane kolory, klasyczne wzory i dobre materiały. Tak naprawdę największym aspektem naszego sposobu ubierania jest to, jak pasuje do ciała. Wielu mężczyzn, niezależnie od tego, jaki styl ubierania wybrało, nosi za dużą odzież. Bez odpowiedniego dopasowania strój wygląda niechlujnie, nieestetycznie. Wtedy nie ma znaczenia, czy jest to drogi materiał, właściwy kolor czy wzór, jeśli leży jak worek, wygląda równie nieatrakcyjnie.

Współczesna moda męska lubi mniejsze rozmiary. Starajmy się, aby nasze nowo zakupione ubrania odpowiednio przylegały do sylwetki. Nie bójmy się zatem bardziej dopasowanych fasonów, aczkolwiek zachowując cały czas odpowiedni komfort. Nie nabierzemy pewności siebie chodząc w za dużych lub za małych ubraniach.

Poniższe zdjęcia przedstawiają, jak rozmiar ubrania może dodać lub ująć szyku.

Dobrze i źle dopasowany garnitur

Styl ubierania - jak powinien leżeć garnitur

Przemyślane zakupy

Modowa rewolucja sprawiła, że o wiele łatwiej ubierać się schludnie, nie wydając przy tym małej fortuny. Duża konkurencja w męskiej modzie skutkuje szerokim asortymentem różnorodnych produktów. Sprzedawcy walczą o klientów, ale ostatecznie to my powinniśmy decydować co i od kogo kupimy. Odnosimy wrażenie, że zwiększająca się świadomość naszego społeczeństwa, w tym przypadku mężczyzn sprawia, że kupujemy produkty coraz lepszej jakości. W rezultacie każdy facet chcący budować swoją garderobę oraz własny styl ubierania może to osiągnąć, nie nadwyrężając swojego budżetu.

W kwestii przemyślanych zakupów warto zachować pewną zasadę: „kupujmy mniej, ale lepszej jakości odzież” zawsze, gdy możemy sobie na to pozwolić. Postawmy na ubrania, które posłużą nam przez długi czas i będą lepiej się prezentowały. Wybierajmy naturalne materiały i tkaniny, sprawdzajmy szwy i detale, nie idźmy na kompromisy, upewnijmy się, że są to dobrej jakości produkty. Chodzenie w nich powinno być przyjemnością i przecież oto w tym wszystkim chodzi.

Pomoc specjalistów

Kiedy mamy problem ze skórą, idziemy do dermatologa. Jeśli chcemy mieć piękne zdjęcia w dniu ślubu, korzystamy z pomocy profesjonalnego fotografa. To samo tyczy się naszego stylu ubierania! Nie bójmy się korzystać z pomocy profesjonalistów. Nie musimy od razu płacić za osobistego stylistę. Odwiedzając centrum handlowe lub jakikolwiek sklep możemy śmiało prosić o rady i opinie sprzedawców. W większości przypadków to ludzie znający się na rzeczy.

Pomoc sprzedawcy w kupnie krawata

Dobre buty

Na nasz specyficzny i oryginalny styl ubierania w dużym stopniu składają się również obuwie. Para butów mówi dużo o mężczyźnie, który je nosi. Czasami być może nawet więcej niż garnitur. Nie bez powodu wiele kobiet w pierwszej kolejności zwraca szczególną uwagę właśnie na buty w męskim stroju. Warto zatem pamiętać, że nieestetyczne i znoszone, a także wykonane z niskiej jakości materiałów obuwie może zrujnować naszą stylizację. Niewątpliwie zlekceważenie tej kwestii nie przyniesie naszemu wizerunkowi pozytywnych efektów. Posiadanie pary eleganckich, wysokiej jakości skórzanych butów nie jest już luksusem, dostępnym tylko dla najzamożniejszych. Więcej o butach znajdziesz tutaj.

Skórzane trzewiki

Własny styl ubierania - brązowe trzewiki

Dodatki

Zegarki, rękawiczki, paski, a nawet skarpetki stanowią nieodłączną część męskiego stylu ubierania bardziej niż kiedykolwiek. Rynek jest pełen dodatków, które mogą znakomicie uzupełnić całość stylizacji oraz poprawić nasz wizerunek. W drodze budowania swojego stylu ubierania warto nauczyć się jak z nich korzystać, jak je łączyć i dobierać, aby możliwe najbardziej, a także z wyrafinowaniem podkreślić ich znaczenie.

Akcesoria potrafią podkręcić każdy zestaw. Zgodnie z zasadą w kwestii dodatków – wszystko co musimy zrobić to odejmować, nie przesadzajmy z ich ilością. Akcesoria mają dodawać delikatnego szyku naszej stylizacji, a nie w niej dominować. Lepiej postawić na kilka porządnych dodatków, niż mnóstwo niskiej jakości rzeczy, które wyglądają kiepsko.

Stylowy zegarek Maurice Lacroix

Styl ubierania - różne dodatki

Autentyczność

Najważniejszą rzeczą przy budowaniu własnego stylu ubierania jest bycie zgodnym ze swoimi odczuciami. Nie skupiajmy się na marce, tym bardziej na początku naszej drogi (to tylko może utrudnić naszą kreatywność). Eksperymentujmy z różnymi wzorami, kolorami, akcesoriami i butami. Wszystko sprowadza się do dobrego samopoczucia – nasz styl powinien odzwierciedlać nasz życie. Powinniśmy być z niego dumni i traktować go jako narzędzie wyrażania siebie.

Sylwetka

Jeśli czujemy potrzebę zmiany lub po prostu chcemy popracować nad własnym stylem ubierania warto także pamiętać o swoim zdrowiu i wyglądzie.

W rezultacie kilka godzin aktywności fizycznej w tygodniu, chociażby spacer oraz poprawienie nawyków żywieniowych mogą zrobić dla nas i naszej sylwetki więcej niż mistrz krawiecki. Jesteśmy swoją własną inwestycją i choć praca nad sobą wymaga wysiłku oraz silnej woli, może przynieść niesamowite rezultaty.

Co więcej, zauważyliśmy, że osoby, które podjęły się tego trudu, znacznie poprawiły jakość swojego życia. Prawdopodobnie jest to wynikiem zwiększenia pewności siebie, możliwości wskoczenia w wymarzony rozmiar, a w konsekwencji przyjęcia upragnionego stylu ubierania.

Bądźmy wymagający nie tylko wobec krawca czy sprzedawcy, ale także wobec siebie.

Wykorzystałem zdjęcia pochodzące z: pinterest.com oraz gq.com

7 Replies to “Jak znaleźć i zmienić swój styl ubierania?

 1. I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its really really good article on building
  up new webpage. I have been browsing online more than 3 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all site owners and bloggers made good content
  as you did, the web will be much more useful than ever before.
  I am sure this article has touched all the internet visitors,
  its really really nice post on building up new blog.

  http://foxnews.net/

  1. Really nice to hear it. Thank you for building words and for seeing the work I had to do. I hope u enjoy my other posts too 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *