10 wskazówek jak wybrać idealny garnitur!

Jak wybrać idealny garnitur

Dzisiejszy wpis to poradnik dotyczący tego, jak wybrać idealny garnitur. Taki, w którym będziesz czuł się dumnie i prezentował równie dostojnie. Podzielę się z Tobą dziesięcioma kluczowymi zasadami, które powinieneś znać, wybierając się po zakup garnituru. Wskazówki będą dotyczyć zarówno tego, jak dobrać odpowiedni rozmiar, jak i samego zakupu.

1. Dopasowanie

Garnitur został stworzony po to, abyś wyglądał w nim elegancko i stylowo. Garnitur ma naturalne linie, które muszą układać się tak, aby Twoja sylwetka wyglądała atrakcyjnie i wszystkie jej atuty były podkreślone. Co to oznacza? Jeśli kupisz garnitur słabej jakości w jednym z najtańszych sklepów, z niskiej jakości materiału, który na dodatek nie będzie dobrze dopasowany i nie będzie na Tobie dobrze leżał, to wówczas nie będziesz się w nim ani dobrze czuł, ani dobrze wyglądał. Po prostu nie będziesz miał ochoty go zakładać, gdyż będzie Ci się kojarzył z czymś niekomfortowym, jak to często naszym społeczeństwie bywa. Dlatego zachęcam do tego, żebyś nie wybierał najtańszej opcji. Jeśli możesz, odczekaj trochę czasu, odłóż troszkę więcej pieniędzy i kup dobry garnitur. Jeśli wcześniej nosiłeś niskiej jakości, poliestrowe lub z przewagą materiałów syntetycznych garnitury, to zobaczysz wówczas, jak ogromna różnica występuje w ich użytkowaniu.

2. Nie spiesz się

Wybierasz się po zakup garnituru i idziesz do galerii handlowej, w której znajduje się co najmniej kilka salonów. Wchodzisz do pierwszego z nich i wpada Ci w oko jakiś model. Garnitur to garnitur można by rzec. Jednak w rzeczywistości jest tak, że każda marka korzysta z trochę innych wykrojów, każdy z nas ma też inną sylwetkę, dlatego ten sam garnitur, a dokładnie ten sam rozmiar w jednym salonie może zupełnie inaczej się układać niż w salonie drugim. W jednym będziesz wyglądał korzystniej, a w drugim mniej. Dlatego nie bież pierwszej opcji w pierwszym sklepie. Istnieje wiele szczegółów, które musisz poznać, aby wiedział jak wybrać idealny garnitur. Zrób sobie zdjęcie w dobrym świetle. Na ich podstawie będziesz mógł ocenić, który z garniturów, z którego sklepu leży na Tobie najlepiej. Oczywiście bardzo często jest tak, że większość garniturów wymaga poprawek krawieckich, ale więcej o tym znajdzie się w dalszej części wpisu.

 

3. Jak wybrać idealny garnitur – uważaj na sprzedawców

W pewnych salonach sprzedawcy znają się bardzo dobrze, świetnie Ci doradzą i będziesz zadowolony z zakupów. Wiadomo jednak, że nie wszędzie tak jest. Być może naprawdę wierzą w to, że wiedzą jak wybrać idealny garnitur. Jednak w rzeczywistość i z pozoru „nic nieznaczące lub nawet niewidoczne” detale mówią co innego. Może spotkałeś się już z sytuacją, kiedy po przymierzeniu  garnituru, wychodzisz z przymierzalni, robisz jeden, dwa kroki, a tu nagle sprzedawca donośnym głosem: No rewelacyjnie Pan wygląda! No jak szyty na miarę! To zdecydowanie Pana Fason! Tak, takie zjawisko występuje częściej, niż mogłoby się wydawać. Sam się z nim spotykam. Powiem teraz tak, jeżeli ktoś w ciągu sekundy lub dwóch „jest w stanie ocenić” czy wyglądasz dobrze w tym garniturze, to możesz mieć pewność, że osoba taka nie ma pojęcia lub nie jest wyedukowana, by doradzać Ci w kwestii ubioru. Na to, czy wyglądasz dobrze w garniturze, składa się wiele czynników, które trzeba dokładnie sprawdzić. Te kilka punktów na Twojej sylwetce: czy odpowiednio leży w ramionach, jaka jest długość marynarki, spodni, jakie jest taliowanie, jak układa się materiał na plecach, przy zapiętym guziki itp. Po prostu nie da się tego określić w jedną, dwie czy trzy sekundy.

4. Znajomość podstawowych rodzajów garniturów

Rozróżniamy cztery podstawowe typy garniturów. Z marynarką na jeden guzik, dwa, trzy guziki i dwurzędowe. Najbardziej popularny, a zarazem uniwersalny jest z marynarką na dwa guziki. I właśnie takie garnitury najczęściej znajdziesz w sklepach. Doskonale się sprawdzą na formalne uroczystości jak wesele, chrzciny czy komunie lub spotkanie biznesowe. Warto również rozważyć opcję garnituru z marynarką zapinaną na dwa rzędy guzików. Jest to stylowy i bardzo ciekawy wybór. Wyróżnia się na tle innych garniturów. Ma też swoją historię oraz indywidualny charakter. Polecam go tym z Was, którzy chcą się wyróżnić lub też mają już kilka tzw. jednorzędówek. Kilka razy zostałem zapytany, czy dwurzędowe garnitury nie wyszły z mody. Troszkę dziwi mnie to pytanie. Dlaczego? Dwurzędowy garnitur to istna klasyka, ponadczasowość, która nigdy nie wyjdzie z mody. Nie jest tak powszechny, jednak zdecydowanie go polecam, tym bardziej osobom, które interesują się klasyczną męską elegancją.

Jak wybrać idealny garnitur

 

5. Wymiary

Twoje wymiary będą potrzebne do tego, aby sprzedawca podał Ci odpowiedni rozmiar i fason. Musisz znać swój wzrost, obwód klatki piersiowej, talii oraz pasa. W przypadku, jeśli decydujesz się na garnitur szyty na miarę, to tych miar będzie znacznie więcej. O to jednak się nie martw. Dobry krawiec doskonale sobie z tym poradzi.

Jak wybrać idealny garnitur

6. Jak wybrać idealny garnitur – dopasowanie marynarki

To najważniejsza wskazówka dotycząca zakupu garnituru. Jeśli założysz marynarkę, obowiązkowo musisz sprawdzić 9 punktów:

– Dopasowanie w ramionach! Ramię (szew) marynarki musi iść zgodnie z naturalną linią Twojego ramienia. Zwróć też uwagę na poduszki. Większość mężczyzn wygląda dobrze, jeśli nie są zbytnio wypełnione. Sprawdź, czy za bardzo nie odstają i nie zaburzają naturalnych linii marynarki i ramienia.

– Obwód rękawa! Niektóre marynarki mają dość szerokie rękawy, nie wygląda to elegancko i estetycznie. Pozawijane, wijące się fałdy materiału to coś, czego musisz unikać. Rękaw musi być dopasowany, ale na tyle luźny, abyś mógł swobodnie poruszać ręką oraz łokciem.

– Długość rękawa! Rękaw marynarki powinien sięgać około 1,5-2 cm powyżej nasady (zgięcia) nadgarstka. Pozwoli to wyeksponować fragment białej koszuli, który stworzy elegancki kontrast.

– Ułożenie marynarki na klatce piersiowej!

Sprawdź jak materiał marynarki, układa się przy klapach oraz zapiętym guziki. Czasami zdarza się tak, że marynarka odstaje od klatki, być może jest to kwestią fasonu, jednak musisz wiedzieć, aby zwrócić uwagę na ten szczegół.

Jak wybrać idealny garnitur

– Szerokość klap! Osobiście polecam trochę szersze kapy, powyżej 7 cm. Dobrze podkreślą linię męskiej sylwetki. Optycznie poszerzą ramiona, co korzystnie wpłynie na Twoją prezencję.

-Guzik! Przy zapiętym guziku materiał nie może się fałdować. Sprawdź, czy marynarka nie jest zbyt obcisłą. Nie mogą tworzyć się żadne zagięcia.

-Długość marynarki! Marynarka powinna kończyć się tam, gdzie kończą się pośladki i zaczynają uda. Czasami występują pewne odchylenia od tej zasady, zwłaszcza w przypadku bardzo niskich lub wysokich mężczyzn. Jednak uniwersalna długość to ta wspomniana wcześniej.

– Taliowanie marynarki! Sprawdź, jak marynarką układa się w talii, jak przylega do Twojego Ciała. Idealnie, jeśli w stojącej, swobodnej pozycji z opuszczonymi rękoma, tworzy się przestrzeń między talią a rękawem marynarki.

– Dopasowanie na plecach. Upewnij się, że materiał z tyłu leży prosto i gładko. Nie może się fałdować i załamywać. Jeśli tak się dzieje, oznacza to, że jest zbyt wąska.

7. Dopasowanie spodni

Spodnie muszą być dopasowane w pasie. Nogawka najlepiej, jeśli będzie dopasowana, ale na tyle luźna, aby po zmianie pozycji z siedzącej do stojącej materiał mógł samoistnie opaść w dół. Jeśli chodzi o długość nogawki, to musi być taka, aby na dole nie tworzyły się zbędne zagięcia materiału. Większość spodni dostępnych w salonach będzie wymagała poprawek krawieckich. To jednak najmniejszy problem, tym bardziej że większość salonów w cenie zakupionego garnituru takiej korekty może dokonać. Osobiście lubię, jeśli nogawka idzie całkowicie prosto. Jedno delikatne zagięcie też nie jest błędem. Większe ilości niepotrzebnego materiału przy butach będą sprawiać nieeleganckie i nieestetyczne wrażenie.

Jak wybrać idealny garnitur

8. Jak wybrać idealny garnitur – kolor

Tutaj dużo dylematów nie będzie. Jeśli stoisz przed kupnem swojego pierwszego garnituru, to zdecydowanie polecam kolor granatowy lub grafitowy. Odradzam natomiast kolor czarny. Czarny garnitur zarezerwowany jest na imprezy po godzinie 18, na wieczorowe wyjścia, gdyż w ciągu dnia w czasie naturalnego światła nie prezentuje się najlepiej.

9. Materiał

Na marynarkę najczęściej składają się dwa materiały, podszewka i tkanina zewnętrzna. Najlepiej, jeśli podszewka jest z wiskozy. Zdecydowanie unikaj poliestru. Z uwagi na swoje słabe właściwości cyrkulacji powietrza, taka marynarka będzie niekomfortowa, nie będzie właściwie oddychać, przez co Ty również nie będziesz czuł się w niej najlepiej. Jeśli chodzi tkaninę zewnętrzną, to najlepszym wyborem będzie 100% wełna. Niektórzy producenci uważają, że domieszka poliestru bądź innych syntetycznych materiałów, powoduje, że taki garnitur jest wytrzymalszy, przez co posłuży dłużej. Jednak osobiście uważam, że to kwestia dyskusyjna.

10. Nietypowa sylwetka

Jak wybrać idealny garnitur, jeśli masz nietypową sylwetkę, bardzo szerokie ramiona, jesteś niski, masz duży brzuch lub po prostu charakteryzujesz się dość nieregularną sylwetką? Najlepszym wyborem będzie wówczas uszycie garnituru na miarę. Ciężko w salonie będzie znaleźć garnitur idealnie na Ciebie pasujący.

 

Podsumowanie

Jakby mogło się wydawać odpowiedź na pytanie jak wybrać idealny garnitur wcale nie jest taka prosta. Istnieje dużo elementów na, które musisz zwrócić uwagę. W tym wpisie chciałem zebrać uniwersalne zasady, takie fundamenty właściwego doboru męskiego, eleganckiego garnituru. Mam również nadzieję, że informacje zawarte w tym poradniku w znacznym stopniu wyczerpują temat i pozwolą wybrać Ci wybrać ten najlepszy dla siebie garnitur. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *