Historia mody męskiej – modowa podróż w czasie!

Historia mody męskiej - różne stroje

Widziałeś film „100 lat mody męskiej”, w którym grupa stylistów przebiera mężczyznę w strój charakteryzujący daną dekadę? Jeśli nie, musisz koniecznie zobaczyć. Fascynujące jest obejrzenie się wstecz i zrozumienie jak wyglądał tamtejszy styl oraz jak daleko przeszliśmy, aby być tu, gdzie jesteśmy obecnie. Historia mody męskiej, o której będę dziś pisał, znacznie się zmieniała i przechodziła przez różne fazy w minionym stuleciu. Od fraków, przez garnitury, po spodnie dzwony i wiele innych. Wszystko to miało miejsce zaledwie w zeszłym wieku.

Raz po raz mówi się, że odzież męska rządzona jest historią i tradycją. Każda osoba w stroju męskim czy to projektant, stylista, czy redaktor później lub wcześniej czerpała inspirację z przeszłości. Żadna era nie została przeoczona.

Dlatego też, kontynuując odkrywanie podstaw własnego osobistego stylu, pomyślałem, aby spojrzeć co najmniej 100 lat wstecz. Postaram się dokonać niewielkiego przeglądu, w tym jakże bogatym modowo czasie. Wierzę, że wgląd do historii pozwoli nam zrozumieć, w jaki sposób zmieniał się męski ubiór, a co ważniejsze, w jaki sposób możemy podejmować świadome decyzje w drodze kształtowania własnego, oryginalnego stylu.

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Schyłek okresu wiktoriańskiego

Gdy dziewiętnasty wiek dobiegał końca, moda męska powoli zaczęła zmieniać swój kierunek. Mężczyźni zaczynali odchodzić od wiktoriańskiego wpływu. Choć jeszcze nosili czapki, płaszcze z frędzlami i kieszonkowe zegarki. Wydawać się może, że był to skomplikowany i restrykcyjny sposób ubierania. Stanowił on jednak duży krok naprzód, zważywszy na okres gruziński. Okres w którym mężczyźni brali czynnie udział, nosząc pióra, rajstopy i wysokie obcasy. A Ty pewnie myślałeś, że jesteś „dandysem”?

Historia mody męskiej, strój z końca okresu wiktoriańskiego

Historia mody męskiej, stroje z 1895 roku.

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: 1900-1919

Wkraczając do XX wieku, odzież męska była w większości utylitarna. Długa, szczupła i atletyczna sylwetka z końca lat 90. XIX wieku przetrwała, a sztywne i wysokie kołnierze charakteryzowały ten ciekawy okres w historii męskiej mody. Tamtejszy, elegancki męski strój składał się z trzech części. Płaszcza, spodni i dopasowanej kamizelki. Dodatkowo mężczyźni posiadali w ciemniejszych kolorach, wieczorowe garnitury wykonane z lepszej jakości materiałów.

Ówczesne koszule zapinane były zazwyczaj na pastelowe lub prążkowane guziki. Ozdabiał je kołnierzyk z zaokrąglonymi krawędziami, krawat lub muszka. Brzmi znajomo, prawda? Ciekawostką jest, że kołnierzyki były zdejmowane. Wynikało to z faktu, że wymagały one częstszego czyszczenia niż koszula, a przypadku zniszczenia mogły zostać wymienione. Spodnie z kolei były krótsze niż wcześniej, często miały mankiety i były celowo pomarszczone z przodu i z tyłu za pomocą nowo wynalezionej prasy do spodni.

Historia mody męskiej - stroje z 1915 roku.

Historia mody męskiej - eleganckie stroje z 1914 roku.

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Lata 20. XX WIEKU

Po wojnie nastąpił tak zwany okres jazzu, który wymagał nowego spojrzenia na życie. Moda męska z tego okresu charakteryzuje się powojennym optymizmem społeczeństwa. Pozytywne nastawienie znalazło odzwierciedlenie we wszystkim, od ubioru po muzykę. Garnitury stały się prostsze, wykonywane były z cieńszych materiałów. Czarne kolory z poprzedniej dekady zaczęto wypierać znacznie jaśniejszymi. Mężczyźni ubierali bardziej dopasowane klasyczne płaszcze. Krawaty stawały się nieco „luźniejsze”, co wynikało z zastępowania jedwabiu różnorodnymi dzianinami. W połowie lat dwudziestych na popularności zyskały również muszki.

Białe prążkowane koszule z poprzedniej dekady zostały zastąpione koszulami w najróżniejszych kolorach. Zaczęto wiązać krawaty węzłem windsor, co spowodowało, że klubowe kołnierzyki zastąpiono spiczastymi, aby dopasować się do stylu. Był to czas ekscytacji i wzrostu gospodarczego.

Na spodniach zaczęły pojawiać się frontowe zagniecenia i mankiety, podkreślając tym samym sylwetkę mężczyzn oraz nadając jej mocny i surowy charakter. Nowe, nieco opuszczone spodnie sprawiły, że mężczyźni zaczęli nosić paski zamiast szelek. Pochodzące z Uniwersytetu Oksfordskiego nosiły nazwę „Oxford Bags”. Zwykle były dość szerokie w stosunku do bardziej dopasowanych płaszczów.

Gdybyś mógł cofnąć się do lat dwudziestych, prawdopodobnie nie spotkałbyś mężczyzny poza domem bez kapelusza czy czapki. W miesiącach letnich zakładano słomianki „panama” oraz tzw. boarter hats, z kolei w okresie chłodniejszym popularne były kapelusze „fedora hats”.

Najważniejszą i najbardziej wpływową postacią mody męskiej w tamtym okresie był książę Walii. Dzięki kronikom filmowym, gazetom i czasopismom stał się międzynarodową ikoną tamtejszego stylu.

Historia mody męskiej - stroje z lat 20

Historia mody męskiej - eleganckie stroje z lat 20

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Lata 30. XX WIEKU

24 października 1929 roku rozpoczął się wielki kryzys. Świat ekonomiczny upadł, likwidując tym samym przemysł modowy. Ograniczenia w produkcji i reglamentacji tkanin spowodowały przekształcenie garniturów dla mężczyzn. Pomimo konieczności oszczędzania materiałów oraz kosztów produkcji starano się, aby strój męski nadal wyglądał modnie.
Historia mody męskiej z tamtego okresu charakteryzowała się garniturami zaprojektowanymi tak, aby podkreślały szerokie ramiona oraz węższą talię. Całość stroju uzupełniały spodnie ze zwężanymi nogawkami.

Marynarki posiadały szerokie, spiczaste i wydłużone klapy, które dodatkowo podkreślały sylwetkę. Moda męska w tamtym dziesięcioleciu bazowała w większości na ciemnych oraz neutralnych kolorach. Jasne postrzegane były jako niesmaczne z powodu trudnych czasów, z jakimi wszyscy się borykali. Wełna, flanela, tweed i len rządziły tamtą erą.

Spodnie osadzone były wyjątkowo wysoko, zdobione mocnymi, tłoczonymi plisami na środku. Alternatywą dla klasycznej białej koszuli z guzikami stawały się koszulki polo oraz koszule z krótkim rękawem, przyozdobione kieszonkami z przodu. Młodsze pokolenia zaczęły nosić swetry, definiując je jako coś eleganckiego.

Jeśli chodzi o akcesoria, to w latach trzydziestych popularne były tak zwane „newsboy cap” oraz „ivy cap” u nas znane jako czapki kolarka (beretówka) i angielka. Modnym dodatkiem do stroju biznesowego były również jasne skarpetki w kratę i paski.

Wśród butów wciąż modne oksfordy, nadawały mężczyznom klasy. Historia mody męskiej lat 30. to okres, w którym narodziły się również nowe modele, mokasyny – znane nam obecnie. Ówcześnie mężczyźni nosili je głównie w domu lub podczas imprez sportowych.

Koniec lat trzydziestych ustąpił miejsca erze „Swinga”, a wraz z nią pojawił się nowy model garnituru – „zoot suit”. Czyli męskiego ekstrawaganckiego stroju, charakteryzującego się długim, luźnym płaszczem oraz zwężającymi się spodniami z wysokim stanem. Z uwagi na swój buntowniczy charakter utożsamiany był ze środowiskiem gangsterskim, co możemy zobaczyć na filmach ukazujących te czasy.

Historia mody męskiej - stroje z lat 30

Historia mody męskiej - eleganckie stroje z lat 20

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Lata 40. XX WIEKU

Jak historia mody męskiej kształtowała się w okresie dotkniętym wojną?

Otóż wielu uważa, że lata czterdzieste to ostatnia dekada prawdziwie eleganckiego męskiego stylu. Wraz z końcem II Wojny Światowej moda męska zboczyła z wysokich standardów i podstawowych zasad pięknego stroju ustanowionego w poprzedniej dekadzie. Wojenna prostota i reglamentacja tkanin sprawiły, że po raz pierwszy praktyczność znalazła się ponad błyskotliwością w modzie męskiej. Wszelkie piękno i ekstrawagancja z poprzednich dziesięcioleci zniknęły. Znaczny wpływ na ten proces miała również zmiana w życiu publicznym oraz utrata formalności w codziennych zajęciach.

Przy niższym popycie wzrosła cena usług krawieckich, co pozwoliło masowej produkcji odzieży męskiej „przejąć” branżę modową. Miało to zarówno plusy, jak i minusy. Z jednej strony ubrania były tańsze i bardziej dostępne niż kiedykolwiek. Z drugiej jednak strony odbiło się to na jakości oraz różnorodności w oferowanej odzieży. Co gorsza, najwięksi producenci odzieży zdawali sobie sprawę, że mogą stymulować sprzedaż. Oferowali zmiany w modzie każdego roku, a nawet każdego sezonu. Rozpoczęło to cykl trendów w handlu detalicznym, który został stworzony przez ogromnych producentów, aby zarabiać więcej pieniędzy.

W wyniku ta strategia marketingowa odsunęła ludzi coraz bardziej od ideałów klasycznego eleganckiego stroju, ustanowionego w latach trzydziestych. Zamiast tego celem masowych producentów stało się wręcz dezorientowanie i wywieranie wpływu na konsumenta. Konsumenta, który nieustannie „odkrywał się na nowo”, kupując nowe ubrania, „nowe style, które są modne”. Zysk zaczynał się wznosić ponad estetykę i wygląd.

Historia mody męskiej - stroje z lat 40

Historia mody męskiej - różne stroje z lat 20

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Lata 50. XX WIEKU

Historia męskiej mody w latach pięćdziesiątych to dekada konformizmu. Strój był zdecydowanie prosty, a większość biznesmenów przylgnęła do ciemnych garniturów. Dwurzędowe marynarki były znacznie mniejsze, krawaty węższe, kołnierze koszuli mniej wyraźne. W większości niezmienione zostały jedynie spodnie.

Z biegiem czasu lata pięćdziesiąte stały się nieco spokojniejsze. Podróże i zainteresowanie sportem zaczęły się rozwijać. Moda dostosowana do tych zainteresowań, a także swobodny sportowy styl (koszulka polo) zyskał na popularności. Krótkie spodenki w pastelowych kolorach również zajmowały miejsce w męskiej szafie. Sportowe marynarki, wykonywane z cieńszych materiałów stały się podstawą codziennego męskiego stroju. Dodatkowo okulary przeciwsłoneczne, które wcześniej uważane były za dobro luksusowe, stały się bardziej przystępne, tym samym zyskując na popularności. Style Wayfarer i Clubmaster wywodzą właśnie się z tego okresu.

Ponadto w latach pięćdziesiątych wprowadzono sztuczne tkaniny. Syntetyczny jedwab i nylon. Pozwoliło to producentom odzieżowym znacznie zaoszczędzić oraz przyspieszyć masową produkcją ubrań, które uważane były za trwalsze oraz łatwiejsze w praniu. Jak już dziś wiemy, materiał syntetyczny sprawia, że odzież jest często nieznośna, nieprzyjemna, źle się nosi. Cechuję się zupełnie innymi właściwościami. Naturalne tkaniny są prawie zawsze lepsze.

Lata 50. można podsumować następująco: sport i rozrywka stały się coraz popularniejsze, co spowodowało wzrost nieformalnego stroju. Młodzież po raz pierwszy oderwała się od mody dla dorosłych, tworząc swoją własną subkulturę.

Historia mody męskiej z lat 50

Historia mody męskiej - różne stroje z lat 50

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Lata 60. XX WIEKU

Wielu uważa lata sześćdziesiąte za rewolucyjny okres mody męskiej. Formalność oficjalnie ustąpiła miejsca wąskim w pasie i szerokim w nogawkach spodniom, koszulom w kwiaty oraz innym odważnym trendom. Garnitury stały się bardziej dopasowane, spodnie wąskie, a kamizelki były już tylko przeszłością.

Niektórzy twierdzą, że podczas gdy moda dla kobiet stawała się coraz bardziej toporna i męska, to dla mężczyzn nabrała bardziej zniewieściałego charakteru. Dłuższe włosy, jasne kolory, cienkie jedwabne apaszki charakteryzowały mężczyznę tamtej dekady. Ta nowo odkryta swoboda i styl ubierania mogły początkowo wydawać się eksperymentalne, ale szybko stały się normą, ponieważ mężczyźni na całym świecie przyjęli jej ducha. Zmiany w stylu były tak wyraźne, że nie dało się ich nie zauważyć. Konserwatywność minionych dziesięcioleci ustąpiła miejsca znacznie bardziej ekstrawaganckim, odważnym kreacjom.

Moda lat sześćdziesiątych była niezwykle śmiała. W tym czasie na szczyty popularności wybiła się brytyjska grupa muzyczna The Beatles. Miała ona olbrzymi wkład w rozwój ówczesnej kultury ubierania. Jakikolwiek trend pochodzący bezpośrednio z londyńskich ulic, szybko stawał się pożądany przez społeczeństwo. W rzeczywistości niektórzy twierdzą, że to właśnie Beatlesi upowszechnili prosty, zgrabny krój garnituru.

Od garniturów i bardzo wąskich krawatów, po charakterystyczne fryzury, obcisłe golfy i wszystko inne, tym wyróżniała się grupa muzyczna. Jeśli Beatlesi to mieli, zaraz stawało się to modne. Ponadto po raz pierwszy w historii doszło do sytuacji, kiedy to dorośli mężczyźni chcieli poprzez ubiór utożsamiać się z młodzieżowym, beztroskim stylem. Ten nurt oczywiście oddalił nas od reguł elegancji ustanowionej w latach trzydziestych. Tak po krotce scharakteryzować modowe trendy w latach sześćdziesiątych.

Historia mody męskiej - zespół The Beatles

Historia mody męskiej moda lat 60

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Lata 70. XX WIEKU

Wczesne lata siedemdziesiąte były kontynuacją buntowniczej mody z końca lat sześćdziesiątych. Dla mężczyzn oznaczało to przede wszystkim dżinsowe spodnie oraz kolorowe, barwione koszulki „tie dye”.

Najpopularniejsze akcesoria z początku lat siedemdziesiątych to domowej roboty naszyjniki, opaski na głowę, bransoletki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, sznurki i skóra. Mężczyźni zaczęli nosić trzyczęściowe garnitury (dostępne w dużej liczbie kolorów), których poszczególne elementy charakteryzowały się szerokimi klapami, rozszerzanymi nogawkami oraz wysokimi kamizelkami. Kołnierze koszuli stały się długie i spiczaste, a krawaty znacznie szersze.

Buty na platformach, spodnie typu dzwony, ubrania sportowe, dresy oraz masywne, grube swetry z dzianiny były wtedy na topie modowej sceny. Klasyka już kina – „Gorączka sobotniej nocy” z Johnem Travoltą w roli głównej, świetnie ukazuje szalony styl tamtej dekady. To, w jaki sposób moda męska kształtowała się w tym okresie, było ściśle związane ze wzrastającą możliwością podróżowania oraz popularyzacją sprzedaży wysyłkowej. W wyniku tego oraz z powodu spadku cen syntetycznych materiałów doprowadziło to do „swobodnego” podejścia w stosunku do męskiego stylu ubierania.

Historia mody męskiej - stroje z lat 70

Historia mody męskiej - dziwna moda lat 70

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Lata 80. XX WIEKU

Historia mody męskiej pokazuje, że lata osiemdziesiąte były niewątpliwie ciekawym okresem. Pełna śmiałych wzorów i jaskrawych kolorów dekada sprawiła, że mężczyźni w pełni przyjęli trendy i dumnie prezentowali swój styl.

Moda w latach osiemdziesiątych była okresem nadmiaru i pewnego rodzaju przepychu zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Charakteryzowała się odważnymi stylami, żywymi kolorami i przyciągającymi wzrok sylwetkami. W latach osiemdziesiątych pojawiły się również różnorodne trendy w modzie męskiej. Hip-hop, preppy, rock czy punk, to subkultury, z których wszystkie wyróżniały się innymi elementami. Oczywiście, z czasem te odważne spojrzenia powoli znikały, aby ustąpić miejsca minimalistycznym latom 90.

Historia mody męskiej - stroje z lat 80

Historia mody męskiej - różne style mody lat 80

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: Lata 90. XX WIEKU

W latach dziewięćdziesiątych moda męska przeszła kolejną ogromną transformację. Mężczyźni praktycznie wyeliminowali wszelkie trendy z kilku poprzednich dekad, próbując zdefiniować siebie na nowo. Największy wpływ na zmiany miały trzy znaczące subkultury: rave, hip-hop i grunge, które narzuciły swój sposób kształtowania tamtejszego ubioru. Była to dekada swobodnej i luźnej odzieży w prostszych kolorach i fasonach. Skórzane kórtki, dzianinowe swetry, flanelowe koszule, luźne dżinsy, czapki z daszkiem, trampki stanowiły garderobę tamtejszych mężczyzn.

Historia mody męskiej - codzienny ubiór w latach 90.

Historia mody męskiej - stroje subkultur lat 90

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: 2000-2009

Początek XXI wieku to okres oryginalności i własnego stylu. Mężczyźni dążyli do tego, aby wyglądać wyjątkowo i niepodobnie do innych. Ze względu na powtarzanie modowych trendów, subkultury w coraz mniejszym oddziaływały na kształtowanie się męskiego stylu. Mężczyźni przykładali coraz większą uwagę do szczegółów oraz do tego, co na siebie zakładają, a detale miały wyrazić ich indywidualizm.

Odzież męska w tym dziesięcioleciu była inspirowana przede wszystkim kulturą hip-hopową dla młodzieży oraz europejską modą slim-fit dla starszych mężczyzn. Garnitur w końcu zaczął być bardziej dopasowany, co stało się mocno pożądane w Ameryce. Doprowadziło to do sytuacji, w której obecnie trudno znaleźć sklep, w którym nie byłoby odzieży slim-fit. Co najważniejsze Internet ułatwił mężczyznom poznanie odzieży, dzielenie się swoim stylem z innymi entuzjastami oraz powstanie pierwszym modowych blogów męskich.

Historia mody męskiej - stroje casuelowe

Historia mody męskiej - eleganckie stroje z 2005 roku

HISTORIA MODY MĘSKIEJ: 2010-obecnie

Druga dekada XXI wieku przyniosła nam pewnego rodzaju ewolucję. Blogerzy modowi stali się głównym nurtem kształtującym męski styl. Z jednej strony nagle moda znalazła się w rękach ludzi, tworząc większą różnorodność stylów, recenzji i opinii niż kiedykolwiek wcześniej. Z drugiej strony mężczyźni zachęcani są przez różnorodne reklamy, aby jak najbardziej wyróżnić się z tłumu. W konsekwencji skutkuje to ogromną dynamiką w męskim ubiorze.

To w latach 2010. moda męska stała się szeroko dostępna w Internecie, chociaż zakupy online zaczęły się wcześniej. To właśnie w tym czasie duże luksusowe marki otwierały swoje sklepy Internetowe, docierając do większej liczby mężczyzn na całym świecie. W tym okresie możesz z dużą łatwością znaleźć wszystko to, co Cię interesuje.

Historia mody męskiej - stroje obecnie widziane na ulicach

Historia mody męskiej - stroje półeleganckie z 2012 roku

 

Jak możesz zauważyć, historia mody męskiej na przestrzeni tych wszystkich dekad, przechodziła przez najróżniejsze trendy. Od długich płaszczów, wysokich kapeluszy, fraków, po eleganckie garnitury, szalony ubiór lat 70, czy odzież inspirowaną hip-hopową subkulturą, aż do chwili obecnej.

Jakby nie patrzeć każdy z tych okresów był na swój sposób wyjątkowy, bardziej lub mniej ciekawy. Poza tym każdy z nich wniósł wiele do męskiej mody. Dał nam możliwość podziwiania i czerpania inspiracji z kultury tamtejszego ubioru. Ważne jest również to, że gdyby nie te okresy, to nie mielibyśmy dziś tego wszystkiego.

 

Zdjęcia wykorzystałem z ties.com, theconfuseddasher.com oraz pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *