Historia zegarków na rękę – podróż w czasie!

Zegarek kieszonkowy

Żaden element męskiej garderoby nie łączy w sobie tak mody i funkcji jak zegarek. Żaden inny męski dodatek nie wzbudza też takiego zainteresowania i nie poświęca się im tyle czasu i uwagi co męskim czasomierzom. Do zegarków można mieć słabość lub nie, ale jedno jest pewne – są najbardziej stylowym męskim dodatkiem. 

Niemniej jednak w ostatnim czasie mogliśmy spotkać się z wieloma opiniami, że klasyczny zegarek na rękę w końcu osiągnął swój upadek. Miało tak się stać z uwagi na ogromną popularyzację smartfonów i innych cyfrowych urządzeń, które praktycznie w każdej chwili nam towarzyszą. Ku zaskoczeniu popularność zegarków wciąż się utrzymuje. Aby zrozumieć, dlaczego tak jest, musimy poznać i zrozumieć jego historię. To jak przeszłość zegarka wpływa na teraźniejszość oraz dlaczego w XXI wieku warto jeszcze je nosić.

Historia zegarków na rękę!

Zegarek na rękę stał się podstawą męskiego stylu na całym świecie. Chociaż jeszcze do końca XIX wieku był uważany za biżuterię wyłącznie dla kobiet. Mężczyźni woleli wówczas zegarki kieszonkowe. I jakby mogło się wydawać, wcale nie była to jedynie arbitralna modowa decyzja oparta na guście lub płci. W rzeczywistości praktyczny powód, dla którego mężczyźni preferowali jedną, a nie drugą opcję.

Klasyczny zegarek kiesoznkowy

Przed XX wiekiem zegarki były niezwykle podatne na warunki atmosferyczne. Wilgoć, zimno, ciepło i kurz mogły z łatwością zakłócić pracę skomplikowanych tarcz i sprężyn, powodując utratę ich dokładności odmierzania czasu. Ponieważ mężczyźni byli bardziej skłonni do stawiania czoła tym niedogodnościom oraz zajmowali kierownicze stanowisko w wojsku, biznesie i rządzie, dokładny pomiar czasu był dla nich ważniejszą kwestią niż dla kobiet. Dbali o ochronę swoich zegarków i starali się utrzymywać je w jak najlepszym stanie, aby móc cieszyć się ich dokładnością. Dlatego funkcja wyparła modę i zegarek trafił do kieszeni.

 

Czas przełomu!

Jak to bardzo często bywa w męskim stylu, właśnie w czasie wojen dokonywały się pewne zmiany. Czy to jeśli chodzi o płaszcze, klasyczne buty czy okulary. Tak również było w kwestii zegarków. Pojawiały się wtedy nowe wzory i zegarek wyszedł z męskiej kieszeni na nadgarstek.

Pilot sił powietrznych z zegarkiem na nadgarstku

Zegarki kieszonkowe wymagały użycia wolnej ręki – aby sprawdzić godzinę, trzeba było sięgnąć do kieszeni i przetrzymać klapkę. W zgiełku walki na froncie mężczyzna potrzebował obydwu rąk. Także żołnierze zaczęli improwizować naręczne zegarki, przyklejając swoje kieszonkowe czasomierze do nadgarstka za pomocą paska skóry.

Pierwsze przypadki użycia zegarków wykonanych w tak improwizowany sposób miały miejsce wśród brytyjskich żołnierzy walczących w Birmie oraz w wojnie burskiej pod koniec XIX wieku. Skórzane paski przytrzymywały kieszonkowe zegarki na nadgarstkach. Ponadto już w latach 90. XIX wieku kilka firm zaczęło produkować skórzane paski specjalnie dla żołnierzy, a nawet wprowadziło w nich ulepszenia. Takim udogodnieniem był kompas wbudowany w pasek, dla żołnierzy był on bardzo przydatny.

Tak jak żołnierze powracający z II wojny światowej już jako cywile nadal nosili swoje koszulki khaki, tak i weterani wojny burskiej nadal używali swoich skórzanych pasków do przytrzymywania zegarka. Mężczyźni, widząc weteranów wojennych noszących zegarki na nadgarstku, które kiedyś uważali za damski dodatek, sami zaczęli podążać za ich przykładem.

Historia zegarków męskich - dyplomaci z zegarkami

Pierwsi producenci zegarków!

Widząc, że mężczyźni – szczególnie żołnierze noszą na nadgarstkach zegarki kieszonkowe, kilka firm z końca XIX wieku zaczęło produkować zegarki zaprojektowane specjalnie do tego celu. Girard-Perreguax była pierwszą firmą produkującą masowo zegarki na rękę dla mężczyzn, a głównie dla marynarzy z niemieckiej floty morskiej. The Waterbury Clock Company – obecnie znany jako Timex również zaczął sprzedawać męskie zegarki na nadgarstek.

Powyżsi producenci byli pionierami w nowym segmencie zegarków, jednak ich sprzedaż nie była tak duża, jakiej oczekiwano. Większość mężczyzn nadal wolała zegarki kieszonkowe. Trzeba było kolejnej wojny, by zegarki na stałe znalazły miejsce na męskich nadgarstkach.

Historia zegarków męskich - pierwsze zegarki

Zmiany zapoczątkowała pierwsza wojna światowa, która zarazem była nowoczesną wojną mechaniczną, a zegarek na rękę odegrał w tym procesie niepozornie ważną rolę. Koordynacja działań we wcześniejszych wojnach polegała głównie na wizualnych sygnałach np. sygnałów semaforowych. Z uwagi na to, że front bitwy podczas I wojny światowej był tak rozległy, żołnierze walczyli w okopach, ten sposób komunikacji stawał się coraz bardziej nieskuteczny. Wtedy zegarki zaczęły być używane do koordynowania ataków. Oficerowie synchronizowali razem swoje zegarki, wracali do oddziałów i rozpoczynali ofensywę w uzgodnionym terminie o określonej godzinie.

To właśnie wojenna rywalizacja pobudziła innowację w męskim zegarku. Na przykład fluorescencyjne wskazówki umożliwiające odczytanie godziny w trudnych okopowych warunkach. Szkło zakrywające kopertę zegarka zostało zastąpione przezroczystym, hartowanym szkłem, które znacznie podniosło atrakcyjność tamtych zegarków. Specjalne uchwyty umożliwiające przymocowanie skórzanego paska zaczęły stawać się normą. Natomiast porcelanowe tarcze do ustawiania czasu, który były powszechne w zegarkach kieszonkowych, zostały zastąpione metalem. Ogromnego usprawnienia doczekały się również obudowy zegarków. Wreszcie stały się bardzo dobrze dopasowane, a zatem szczelne. Woda i kurz od tego momentu nie miały już tak destrukcyjnego wpływu na mechanizm zegarków.

 

Zegarki okopowe!

Jednak nadal wielu brytyjskich oficerów korzystało jeszcze z improwizowanego zegarka przywiązanego do skórzanego paska. Inni natomiast przekonali się do nowoczesnych zegarków zaprojektowanych z zachowaniem klasycznego, arystokratycznego wyglądu, które mogły wytrzymać trudne, wojenne warunki. Brytyjscy producenci zegarków natychmiast zaczęli czerpać korzyści z zegarków, które reklamowali jako specjalne dla oficerów walczących w okopach. Nazwali je „trench watch”, czyli zegarek okopowy. Okopy I wojny światowej to także miejsce, które przyczyniło się do powstania płaszcza typu trench.

Historia zegarków męskich - żołnierze z zegarkami na rękach.

„Zegarek okopowy” nie był wydawanym przez rząd sprzętem (zegarek kieszonkowy nadal stanowił podstawę), więc jeśli jakiś oficer chciał go mieć, musiał go kupić we własnym zakresie. Jakby mogło się wydawać, na rynku nie było ani jednego producenta zegarków dla wojska. Otworzyło to drogę dla kilku dynamicznie rozwijających się firm, które chciały wyposażać oficerów w nowy typ zegarka. Choć od tego momentu minęło wiele lat, nadal można znaleźć perełki zegarków z tamtego okresu na przykład na eBayu.

Popularyzacja męskich zegarków przebiegała nieco wolniej w USA. Wielu amerykańskich żołnierzy nosiło zegarki na swoim nadgarstku w wojennych okopach. Jednak po powrocie do domu Ci sami mężczyźni wracali do zegarków kieszonkowych. Wynikało to z tego, że te pierwsze wciąż uchodziły za damskie.

Po pierwszej wojnie światowej producenci zaczęli tworzyć zegarki na różne okazje. Już wtedy pojawiły się modne, eleganckie zegarki, ale nadal większość z nich była produkowana w celu zaspokojenia żołnierskich potrzeb. Potrzeb związanymi z trudnościami pojawiającymi się na froncie walki.

 

Dlaczego warto nosić zegarek?

W dzisiejszych czasach niewielu z nas kupuje zegarek z myślą i przeznaczaniem o tym, żeby służył na polu bitwy. Technologie od tamtych czasów przeszły ogromną transformację. Obecnie żyjemy w czasach kiedy każdy z nas może sprawdzić godzinę, naciskając przycisk na swoim smartfonie. To wszystko rodzi oczywiste pytanie: Czy są jeszcze jakieś powody, aby nosić zegarki?  To słuszne pytanie, ponieważ już na początku lat siedemdziesiątych sprzedaż zegarków znacznie się obniżyła. Dopiero po osiągnięciu najniższego poziomu w 2009 roku zaczęła wzrastać i podejrzewa się, że trend ten będzie się jeszcze utrzymywał.

Stylowy zegarek dodający klasy

 

Dlaczego tak się dzieje?

Obecnie każdy współczesny mężczyzna ma swoje własne powody, dla których nosi swój zegarek. Jednak w tym miejscu chciałbym przedstawić kilka z nich, dlaczego warto postawić na ten stylowy dodatek:

Zegarki na rękę są wygodne a przede wszystkim stylowe i funkcjonalne. Być może też byłeś w sytuacji, kiedy po kupnie pierwszego smartfona, zegarek odłożyłeś na półkę. Po co dodatkowy „balast”, kiedy zegarek jest w telefonie, wydawać by się mogło. Osobiście będąc w podobnej sytuacji, po pewnym czasie zaczęło mnie irytować, że za każdym razem, gdy chcę sprawdzić godzinę, muszę wyjmować telefon z kieszeni. I tutaj w myślach cofnąłem się i starałem wczuć się w żołnierzy walczących w wojnie burskiej, kiedy musieli sięgać do kieszeni, aby poznać godzinę. Nasunęło mi się spostrzeżenie, że mój smartfon jest o wiele mniej praktyczny do tego celu. Wymaga więcej czasu i niepotrzebnych działań jak odsunięcie kurtki lub płaszcza, czy sięgnięcie do kieszeni. Z zegarkiem na ręku sprawdzenie godziny jest o wiele bardziej przyjemne. Ponadto nasze obie ręce pozostają wolne i gotowe do działania.

Historia zegarków męskich - mężczyzna z zegarkiem na motorze

 

Przyjemne w użytkowaniu!

Co więcej, dzięki tradycyjnemu zegarkowi nie musisz martwić się o jego regularne ładowanie oraz emitowane fale jak to bywa w przypadku smartfonów. Zegarek kwarcowy będzie funkcjonował naprawdę długie miesiące, zanim będzie wymagał wymiany baterii. Pamiętam swój pierwszy zegarek, którego bateria nieprzerwanie służyła prawie przez 2 lata. Dopiero wtedy wymagała wymiany. Natomiast jeśli chodzi o zegarki automatyczne, możemy całkowicie zapomnieć o tego typu zabiegach. Tego typu zegarki są od lat najbardziej cenione, zarówno przez znawców z branży, jak i miłośników. Ich cena jest stosunkowo wyższa, ponieważ produkcja mechanizmu jest dużo bardziej skomplikowana. Zegarek czerpie energię z ruchu ręki. Możliwe jest to dzięki specjalnej sprężynie, która automatycznie nakręcę balans zegarka podczas ruchu ręką.

Podsumowując, zegarki na rękę nie tylko dobrze wyglądają, ale również dobrze się na niej „czują”. Ze względu na ich historyczny związek z wojskiem, wyścigami, lataniem czy nurkowaniem, żaden męski dodatek nie jest tak subtelny i stylowy jak zegarek. Te powiązania nie tylko sugerują innym, ale także jego użytkownikowi kim chciałby być i co robić. Jeśli np. zegarek jest pamiątką, może przypominać, aby nosić go w sposób, który sprawiłby, że osoba, od której go dostałeś, byłaby dumna. Warto posiadać choć jeden dobry zegarek. Nic nie przebije eleganckiego, klasycznego czasomierza na rękę, jeśli chodzi o wygodny i bezobsługowy zegar.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *